TrustedTablets ✔️ Antialergikum

 • Acular

  Ketorolac Tromethamine0.4% 5ml

  Generic Acular relieves the itchy eyes brought on by seasonal allergies. It is also prescribed to reduce inflammation after cataracts have been removed from the eyes.
  Více Info

  Kč 425.00
 • Afrin

  Oxymetazoline Hydrochloride0.05% 10ml

  Oxymetazoline je dekongestivum, které zmenšuje krevní cévy v nosních cestách. Rozšířené krevní cévy mohou způsobit ucpání nosu (ucpaný nos). Oxymetazoline nosní (pro nos) slouží k dočasné úlevě od ucpání nosu (ucpaný nos) způsobeného alergiemi nebo běžným nachlazením.
  Více Info

  Kč 254.99
 • Allegra

  Fexofenadine30/120/180mg

  Generic Allegra is used for treating seasonal allergy symptoms such as sneezing, runny nose, itchy throat, or itchy, watery eyes. It is also used to treat hives and skin itching.
  Více Info

  Kč 15.23
 • Antivert

  Meclizine25mg

  Generic Antivert is used to treat or prevent nausea, vomiting, and dizziness caused by motion sickness. It is also used to treat symptoms of vertigo (dizziness or spinning sensation) caused by disease that affects your inner ear.
  Více Info

  Kč 25.51
 • Aristocort

  Triamcinolone4mg

  Generic Aristocort reduces the actions of chemicals in the body that cause inflammation, redness, and swelling. It is used to treat the inflammation caused by a number of conditions such as allergic reactions, eczema, and psoriasis.
  Více Info

  Kč 24.66
 • Astelin

  Azelastine0.1% 10ml

  Astelin nosní se používá k úlevě od nosních příznaků, jako je rýma/ svědění v nose/ ucpaný nos, kýchání a post-nosní kapání způsobené alergiemi nebo jinými podmínkami. Azelastine patří do třídy léků známých jako antihistaminika. Funguje tak, že blokuje některé přírodní látky zvané histaminy, které jsou odpovědné za příznaky nosní.
  Více Info

  Kč 816.16
 • Atarax

  Hydroxyzine10/25mg

  Obecný Atarax se používá k léčbě úzkosti, jako sedativum před a po celkové anestezii, a k léčbě svědění kvůli určitým alergickým stavům, včetně kopřivky a kontaktní dermatitidy. HYDROXYZIN (aktivní látka) je antihistaminikum. Tato medicína se používá k léčbě alergických příznaků, ne alergie. Také je používána k léčbě napětí. Tato medicína může být použita s jinými léky k navození spánku před chirurgickou operací.
  Více Info

  Kč 9.21
 • Benadryl

  Diphenhydramine25mg

  Benadryl kapsle s aktivním difenhydraminem je antihistaminikum, které snižuje účinky přírodního chemického histaminu v těle. Histamin může vyvolat příznaky kýchání, svědění, slzení a rýmy. Přípravek Benadryl se používá k léčbě kýchání, rýmy, slzení, kopřivky, kožní vyrážky, svědění a dalších příznaků nachlazení nebo alergie. Přípravek Benadryl se také používá k léčbě nevolnosti, vyvolání spánku a k léčbě některých příznaků Parkinsonovy nemoci.
  Více Info

  Kč 10.20
 • Bepreve

  Bepotastine1.50% 5ml

  Bepreve (bepotastine) jsou protialergické oční kapky, které pomáhají snížit množství přírodního chemického histaminu. Histamin může vyvolat příznaky svědění nebo slzení. Bepreve se používá k léčbě svědění očí způsobené alergií. Tento lék by neměl být používán k léčbě nepohodlí a suchost v oku, způsobené nošením kontaktních čoček.
  Více Info

  Kč 765.13
 • Clarinex

  Desloratadine5mg

  Generic Clarinex is used for treating the symptoms of allergic conditions (watery eyes, runny nose, itching eyes, sneezing, hives).
  Více Info

  Kč 29.34
 • Claritin

  Loratadine10mg

  Generic Claritin is used for relieving symptoms of seasonal allergies such as runny nose, sneezing, itchy, watery eyes or itching of the nose and throat.
  Více Info

  Kč 27.00
 • Cortaid

  Hydrocortisone1% 15g

  Cortaid cream is a topical steroid. It reduces the actions of chemicals in the body that cause inflammation. Cortaid cream is used to treat inflammation of the skin caused by a number of conditions such as allergic reactions, eczema, or psoriasis.
  Více Info

  Kč 382.44
 • Danocrine

  Danazol50/100/200mg

  Generic Danocrine affects the ovaries and pituitary gland and prevents the release of certain hormones in the body. It is used to treat endometriosis and fibrocystic breast disease. It is also used to prevent attacks of angioedema in people with an inherited form of this disorder.
  Více Info

  Kč 31.97
 • Dexone

  Dexamethasone0.5mg

  Generic Dexone depresses formation, release, and activity of endogenous mediators of inflammation, including prostaglandins, kinins, histamine, liposomal enzymes, and complement expression. Also modifies the body's immune response.
  Více Info

  Kč 14.17
 • Dymista

  Azelastine/fluticasone140mcg/50mcg

  Dymista nosní (pro nos) je kombinovaný lék používaný k léčbě nosních symptomů, jako jsou kongesce, kýchání a rýma způsobená sezónními alergiemi. Azelastine je antihistaminikum, které snižuje účinky přírodního chemického histaminu v těle. Histamin může vyvolat příznaky kýchání, svědění, vodnaté oči a rýmy. Fluticasone je steroid, který zabraňuje uvolňování látek v těle, které způsobují zánět.
  Více Info

  Kč 765.13
 • Elocon

  Mometasone5g

  Generic Elocon is used to treat the inflammation and itching caused by a number of skin conditions such as allergic reactions, eczema, and psoriasis.
  Více Info

  Kč 255.13
 • Flonase

  Fluticasone Nasal50mcg

  Fluticasone nasal is used to treat nasal symptoms such as congestion, sneezing, and runny nose caused by seasonal or year-round allergies. Fluticasone nasal is for use in adults and children who are at least 2 years old.
  Více Info

  Kč 680.13
 • Optivar

  Azelastine0.05% 15ml

  Optivar Oční se používá k léčbě svědění očí způsobených alergiemi (alergická konjunktivitida). Azelastine patří do třídy léků známých jako antihistaminika. Funguje tak, že blokuje některé přírodní látky zvané histaminy, které jsou odpovědné za alergické příznaky.
  Více Info

  Kč 178.34
 • Patanol

  Olopatadine Hcl0.1% 5ml

  Generic Patanol is an antihistamine that reduces the natural chemical histamine in the body. Histamine can produce symptoms of itching or watery eyes. Generic Patanol is used to treat ocular (eye) symptoms of allergic conditions, such as inflammation, itching, watering, and burning.
  Více Info

  Kč 509.83
 • Periactin

  Cyproheptadine4mg

  Generic Periactin is used to treat sneezing, runny nose, itching, watery eyes, hives, rashes, and other symptoms of allergies and the common cold.
  Více Info

  Kč 20.41
 • Phenergan

  Promethazine10/25mg

  Generický přípravek Phenergan patří do skupiny léčiv nazývaných fenothiaziny. Funguje změnou působení chemických látek v mozku. Promethazin (účinná látka) působí také jako antihistaminikum. Blokuje účinky přirozeně se vyskytujícího chemického histaminu ve vašem těle. Phenergan se používá k léčbě příznaků alergie, jako jsou svědění, výtok z nosu, kýchání, svědění a slzení očí, kopřivka a svědivé kožní vyrážky. Phenergan také zabraňuje nevolnosti a léčí nevolnost a zvracení nebo bolesti po operaci. Používá se také jako sedativum nebo pomoc při spánku.
  Více Info

  Kč 8.50
 • Phenergan Syrup

  Promethazine100ml

  Generic Phenergan belongs to a group of drugs called phenothiazines. It works by changing the actions of chemicals in your brain. Promethazine (the active ingredient) also acts as an antihistamine. It blocks the effects of the naturally occurring chemical histamine in your body. Phenergan is used to treat allergy symptoms such as itching, runny nose, sneezing, itchy or watery eyes, hives, and itchy skin rashes. Phenergan also prevents motion sickness, and treats nausea and vomiting or pain after surgery. It is also used as a sedative or sleep aid.
  Více Info

  Kč 127.31
 • Rhinocort

  Budesonide64mcg

  Generic Rhinocort is a nasal spray containing budesonide, a corticosteroid. It prevents the release of substances in the body that cause inflammation. Budesonide is used to treat nasal symptoms such as congestion, sneezing, and runny nose caused by seasonal or year-round allergies.
  Více Info

  Kč 765.18
 • Singulair

  Montelukast4/5/10mg

  Generic Singulair is used for prevention and long-term treatment of asthma. It is also used in certain patients to relieve runny nose caused by allergy and to prevent asthma attacks caused by exercise.
  Více Info

  Kč 22.32
 • Xyzal

  Levocetirizine5mg

  Generický přípravek Xyzal je antihistaminikum používané k léčbě příznaků alergií, chronických a svědivých vyrážek. Nejnovější výzkumy prokazují, že levocetirizin snižuje výskyt astmatických záchvatů u dětí o 70 %. 
  Více Info

  Kč 12.75
 • Zyrtec

  Cetirizine5/10mg

  Generic Zyrtec is used to prevent or treat symptoms of hay fever and to treat cold or allergy symptoms such as sneezing, itching, watery eyes, or runny nose. It is also used to treat itching and swelling caused by chronic urticaria (hives).
  Více Info

  Kč 9.00

Země, jazyk a měna

Náš platební program je certifikovaný:

Secure shopping certificates

 • Ahoj,
  jen Vám chci moc poděkovat za Vaše rychlé a skvělé služby... Tablety mi dorazily v rámci uvedeného termínu dodání. Psal jsem i na Vaši adresu, ale nevím, zda můj dopis dorazil...
  S přátelskými pozdravy... a šťastného Valentýna z Prahy... - Daniel

 • Trusted Tablets 911

Delivery of Generics around the world just in time